Ceramidy

Ceramidy to kolejny składnik, który warto szukać na półkach z kosmetykami. Ich obecność w kosmetykach docenimy o każdej porze roku, niezależnie od wieku i rodzaju skóry… polubią je również nasze włosy.

Dlaczego są tak wartościowe ?

O tym w dzisiejszym poście.

Ceramidy stanowią główny składnik spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w zewnętrznej (rogowej) warstwie skóry. To między innymi od ich ilości zależy nawilżenie, gładkość, jędrność i coś co ogólnie nazywamy kondycją skóry. Razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi, ceramidy tworzą warstwę ochronną przed utratą wilgoci. To również bariera chroniąca naszą skórę zimą przed wiatrem i mrozem, latem przed skutkami nadmiernej ekspozycji na promienie UV i przed wieloma szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Jeżeli bariera ta, jest nieszczelna – a tak się dzieje kiedy brakuje w niej ceramidów – nasza skóra zostaje narażona na podrażnienia i przesuszenie, co w efekcie skutkuje jej przedwczesnym starzeniem i złym wyglądem.

Ilość ceramidów w skórze spada wraz z wiekiem, ale niezależnie od wieku spadek ich ilości jest powodowany przez stosowanie agresywnych detergentów i mydeł, retinoidy, choroby, przemęczenie, zanieczyszczone środowisko, przebywanie w klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeniach oraz wspomniane już ostre warunki pogodowe i promieniowanie UV, Uzupełnianie ich w kosmetykach do twarzy i ciała jest więc uzasadnione dla każdego.

Ceramidy mają również niebagatelny wpływ na wygląd naszych włosów. W nich także tworzą barierę i spoiwo domykające łuskę włosa. Odpowiadają za gładkość, elastyczność, sprężystość i połysk – słowem za kondycję i wygląd włosów. Bariera ochronna we włosach naruszana zostaje przez koloryzację, suszenie, prostowanie, kąpiele w basenach z chlorowaną wodą oraz przez używanie zbyt mocnych szamponów. Warto więc szukać ceramidów również w kosmetykach do włosów.

Zidentyfikowano siedem naturalnie występujących w skórze i uzupełniających się wzajemnie ceramidów. Szukając gotowych produktów z ceramidami, warto zwrócić uwagę na ich ilość i najlepiej żeby było ich jak najwięcej. Oprócz gotowych produktów z ceramidami, z powodzeniem można również stosować kompleks ceramidów ( do kupienia w sklepach z półproduktami kosmetycznymi ) jako osobny składnik dodawany do dowolnych kosmetyków. Tak czy inaczej, warto się nimi zainteresować.

Właściwości kosmetyczne ceramidów:

*wzmocnienie i naprawa bariery lipidowej naskórka;
* wzrost nawilżenia – badania laboratoryjne wykazały, że już trzytygodniowe stosowanie preparatów z ceramidami polepsza stan nawilżenia cery o 60-70 proc.;
*przywrócenie jędrności i elastyczności skóry mało elastycznej i zwiotczałej;
* wygładzenie drobnych zmarszczek;
* zmniejszenie szorstkości i nadmiernego łuszczenia – szczególnie w przypadku kuracji retinoidami, które uszkadzają barierę skórną, powodują podrażenia i nadmierne łuszczenie;
* łagodzenie podrażnień oraz w zmniejszenie zaczerwienienia skóry;
* ochrona naskórka przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zapobiegnie jego wysychaniu;
*wzrost elastyczności, sprężystości, nawilżenia i połysku włosów;

Źródło:

https://mazidla.com/

http://naturalissa.pl/

http://www.fitomed.pl/ceramidy/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *