URODA… Koenzym Q10

 

DSC04321

Tym razem w Microclimatycznym Laboratorium Kosmetycznym – Koenzym Q10. Składnik cenny szczególnie o tej porze roku, ponieważ przez swoje silne działanie antyoksydacyjne, chroni kolagen przed zniszczeniem spowodowanym działaniem promieni słonecznych.

Koenzym Q10 jest naturalną substancją witaminopochodną , która znajduje się w każdym żywym organizmie i jest niezbędna do funkcjonowania każdej naszej komórki. Ma również wiele cennych właściwości, istotnych dla wyglądu skóry:

• chroni przed stresem oksydacyjnym – szczególnie w połączeniu z
witaminą E i C

• wykazuje działanie ochronne w stosunku do  kolagenu

• działa przeciwzmarszczkowo –  likwiduje drobne zmarszczki, spłyca
głębokie

• chroni przed oksydacją lipidów skórnych

• poprawia nawilżenie i elastyczność skóry

• rozświetla szarą, zmęczoną cerę

• wspomaga działanie filtrów UV

Wieloletnie badania wykazały również wyraźny związek między poziomem Koenzymu Q10 w skórze i organizmie, a nowotworami skóry. Dowodzą one, że niski poziom koenzymu q10 w organizmie, zwiększa ryzyko czerniaka.

Do ok. 25 roku życia, organizm syntetyzuje go pod dostatkiem z pokarmu, z wiekiem koenzymu Q10 zaczyna w organizmie ubywać. „A ponieważ skóra jest ostatnia w kolejce po witaminy i składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, stąd i zawartość koenzymu Q10 drastycznie się w niej obniża, co skutkuje osłabieniem jej funkcji , spowolnieniem procesów odnowy komórkowej i pojawieniem się zmarszczek.” Do spadku poziomu koenzymu Q10, w organizmie przyczyniają się także takie czynniki zewnętrzne jak: palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, promienie UV, niektóre leki, choroby, zatrucia i zakażenia. Istnieje wiele badań potwierdzających sens i zasadność uzupełniania go zarówno w zbilansowanej diecie (w rybach, podrobach, olejach, szpinaku, brokułach i produktach pełnoziarnistych ) jak i w codziennej pielęgnacji skóry.

Na rynku znajduje się sporo kosmetyków deklarujących, że głównym ich składnikiem jest właśnie koenzym Q10, nie zawsze jest to jednak zgodne z prawdą. Koenzym Q10, ma bowiem intensywny pomarańczowy kolor przez co kosmetyki z uczciwą jego zawartością powinny mieć kolor żółto-pomarańczowy. Teoretycznie im bardziej pomarańczowy kolor kosmetyku, tym większa w nim zawartość koenzymu Q10. Niestety ten test nie jest do końca miarodajny, ponieważ niektórzy producenci używają do tego celu barwników…

Jeżeli nie uda nam się znaleźć gotowego kremu z uczciwą zawartością koenzymu Q10, można – tak jak ja – kupić go jako osobny składnik i dodawać do gotowych lub samodzielnie zrobionych kosmetyków.

W gotowych kosmetykach koenzym Q10, najczęściej występuje pod nazwą Ubichinon i pod taką nazwą należy go szukać w składzie INCI.

Wskazania do stosowania

• cera dojrzała – szczególnie w połączeniu z witaminami E i C

• kurze łapki

• każdy rodzaj cery narażonej na ekspozycję UV

• cera wiotka, pozbawiona blasku

• cera trądzikowa – pomocniczo

• cera wrażliwa

Pamiętaj

Aby pielęgnacja skóry mogła przynieść oczekiwane efekty, musi być poparta zbilansowanym odżywianiem i dbaniem o zdrowie.

DSC04290-001

Źródła:

https://biochemiaurody.fora.pl/

http://mazidla.com/

http://naturalissa.pl/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 myśli nt. „URODA… Koenzym Q10

    1. microclimat Autor wpisu

      Właściwie musiałabym tutaj napisać to samo co napisałam przy pytaniu o produkty z peptydami 🙂 Jeżeli chodzi o koenzym Q10, to zdecydowanie wolę dosypać go do jakiegokolwiek kremu niż kupować z nim gotowy produkt. Dawniej wykładnikiem uczciwej zawartości koenzymu w kremie był jego kolor. Sam koenzym Q10 ma intensywnie pomarańczowy kolor. Jeżeli więc krem nie był śnieżnobiały, to oznaczało że jest uczciwy. Niestety producenci bardzo szybko się w tym zorientowali i sztucznie barwią swoje kremy, tak aby sprawiały wrażenie uczciwych…

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *