URODA – Kwas foliowy

 

DSC03291

Kwas foliowy, to kolejny składnik na który warto zwrócić uwagę w kosmetykach. Dlaczego ? Ponieważ przyczynia się do prawidłowego podziału i wzrostu, każdej komórki… również w skórze.

Kojarzony jest jako suplement wspomagający rozwój płodu dla kobiet ciężarnych. Zapominamy jednak, że kwas foliowy czyli witamina B9, potrzebny jest każdemu, do prawidłowego rozwoju, wzrostu i regeneracji tkanek i komórek. Jego brak w organizmie może powodować

małą ilość czerwonych krwinek we krwi (może to być oznaką anemii),

uczucie zmęczenia i kłopoty z koncentracją,

stany lękowo – depresyjne,

bezsenność, kłopoty z pamięcią,

stany zapalne błony śluzowej warg oraz języka,

bóle głowy,

kołatanie serca.

Uzupełnianie kwasu foliowego jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, między innymi po to, aby nie dopadła nas jesienna depresja. A to dlatego, że kwas foliowy ma również bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy i przyczynia się do dobrego samopoczucia psychicznego. To właśnie dlatego jego brak, może powodować stany depresyjno-lękowe. W pożywieniu można go znaleźć głównie w zielonych warzywach takich jak szpinak, brukselka, szparagi, sałata i kapusta. Okresowo, można też pomyśleć o jego suplementacji.

O ile znaczenie kwasu foliowego dla organizmu od dawna jest znane ( choć niedoceniane ), o tyle jego znaczenie dla skóry nadal jeszcze jest mało popularne. Tym czasem kwas foliowy stosowany zewnętrznie, ma zdolność dotarcia do głębszych warstw skóry i pobudza do pracy jej wszystkie tkanki. Tym samym stymuluje wytwarzanie kolagenu, który jak wiemy jest odpowiedzialny za jędrny wygląd skóry. Jest jej głównym rusztowaniem i podporą. Bez kolagenowego rusztowania, skóra staje się wiotka i opada w dół, podkreślając bruzdy i deformując owal twarzy. Ze względu na zdolności głębokiej penetracji ( aż do skóry właściwej ) mówi się wręcz, że Kwas foliowy ma wpływ na odnowę DNA.

Powody dla których warto szukać kwasu foliowego w kosmetykach:

stymulowanie odnowy komórkowej,

przyspieszanie procesów regeneracyjnych naskórka,

podnoszenie poziomu elastyczności i jędrności skóry,

wygładzanie płytkich zmarszczek,

redukcja szkodliwych skutków związanych z oddziaływaniem promieniowania UV,

redukcja tak zwanego fotostarzenia.

W gotowych kosmetykach najczęściej znajdziemy go pod nazwą Folacyna lub Folic Acid. Serię kosmetyków z Folacyną, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych ma np. Lirene.

images

Można go również kupić jako osobny składnik i dodawać do gotowych kremów lub stworzyć swój własny kosmetyk. Ja oczywiście wolę właśnie takie rozwiązanie, ale kiedy wyjeżdżam, chętnie sięgam po gotowe kosmetyki.

Oprócz cennych właściwości Kwasu foliowego, jego atrakcyjność podnosi również fakt, że nie jest to składnik drogi. Warto go więc wypróbować, tym bardziej, że witamina B9/folacyna dołączyła do grupy tzw. „witamin młodości” w której dotąd były takie „pewniaki” jak witamina A (retinoidy), E i C.

„Prowadzone badania nad zastosowaniem kwasu foliowego w kosmetykach, potwierdzają skuteczność tej witaminy w działaniu przeciwstarzeniowym. Zarówno w przypadku badań in vitro, jak i in vivo folacyna hamowała naturalny proces starzenia się skóry (zwiększała się aktywność fibroblastów), przeciwdziałała skutkom promieniowania UV (uszkodzenia DNA były reperowane, rzadziej dochodziło do apoptozy komórek na skutek działania UV).”

„Dział naukowy firmy DSM zainteresował się badaniami in vitro działania kwasu foliowego na komórki skóry ludzkiej, które od kilku lat są prowadzone w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris. W publikacji w Personal Care pokazano wyniki badań na hodowlach komórkowych wykonane w Centrum. Dodatkowo, naukowcy z DSM uzupełnili badania in vitro wykonując eksperyment in vivo, w którym wykazano penetrację kwasu foliowego do komórek skóry właściwej.”

Pamiętaj

Aby pielęgnacja skóry mogła przynieść oczekiwane efekty, musi być poparta zbilansowanym odżywianiem i dbałością o zdrowie.

DSC04290-001

Źródła:

http://biotechnologia.pl/

http://kwasfoliowy.eu/

https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Kwas-foliowy/515 Tutaj

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 myśli nt. „URODA – Kwas foliowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *