Sałatka z polnymi kwiatami

DSC02516

Właściwie powinno być „Sałatka z trawnikowymi kwiatami”, bo to właśnie na trawie rosły te kolorowe pyszności.

Chodzi oczywiście o „swój” trawnik, z daleka od zanieczyszczeń i daleko od szosy 🙂

Do wypróbowania sałatki z kwiatami, inspirowana byłam od wielu miesięcy z różnych stron. W restauracjach, w telewizji i w necie od pewnego czasu przewijają się kwiatowe dekoracje i potrawy. W jednej z restauracji w Dzień Kobiet zaserwowano mi taką kwiatową sałatkę.

DSC09487

Ale prawdziwym impulsem była dla mnie książka z przepisami na… chwasty, którą kupiłam pod koniec lata ubiegłego roku pewnym „działkowcom” 🙂 Początkowo miała być żartem kojącym zszargane nerwy od ciągłego wyrywania chwastów właśnie. Okazało się, że w przepisach oprócz chwastów są też polne/trawnikowe kwiaty. Zaintrygowało mnie, że jest tyle wartościowego „dobra” wokół, które człowiek z uporem niszczy i tępi zamiast to „dobro” odpowiednio spożytkować. Wtedy było już na takie eksperymenty za późno, ale wiedziałam, że jak tylko nadejdzie wiosna…

DSC02507

I tak tez się stało. Majówka i rozpoczęcie sezonu letniskowego, były do tego najlepszą okazją. Mlecze o tej porze roku rosną jak szalone  a ich kwiaty mają wiele cennych właściwości. Są bogate w luteinę – zalecaną na zmęczone oczy. Należą do grupy karetonoidów, czyli naturalnych antyutleniaczy, prekursorów witaminy A. Są też bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3. Dlatego w mojej sałatce oprócz stokrotek, to właśnie kwiaty mniszka lekarskiego stanowiły kwiatową większość. Do dekoracji dodałam niejadalne kwiaty barwinka.

DSC02510

Baza sałatki to mix zielonych sałat. Tym razem były to rukola, roszponka i szpinak. Sałaty zostały polane sosem zrobionym z soku z cytryny, musztardy, oleju, wody, wyciśniętego czosnku+sól i pieprz- wszystko według upodobań i do smaku. Na polane sosem sałaty, został posypany starty ser chedar, pocięte płatki mlecza, kwiatki stokrotki oraz szczypiorek rosnący w ogródku 🙂

Kombinacje takiej sałatki mogą być różne i zachęcona udanym pierwszym razem, z pewnością wypróbuję jej inne wersje.

DSC02522

W ten sposób poznałam kolejny nowy smak.

Tym razem bardzo swojski i na wyciągnięcie ręki… i pewnie dlatego trochę niedoceniany.

DSC02716

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 myśli nt. „Sałatka z polnymi kwiatami

    1. microclimat Autor wpisu

      OK, będę uważała 🙂 Dodałam je raczej do dekoracji. Na wszelki wypadek dopisałam stosowną informację. Pozdrawiam serdecznie.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *